علت درد و تغییر رنگ لثه

علت درد و تغییر رنگ لثه

چرا برخی لثه ها به رنگ قرمز تیره در می آیند؟ علت تغییر رنگ لثه ها چیست؟ رعایت بهداشت دندان و استفاده از دهانشویه کمک زیادی به درمان این عارضه خواهد کرد

قرمزی بیش از حد لثه به دلیل عفونت کردن آن است که همراه با التهاب بوده و با کوچکترین ضربه خونریزی می‌کند. اگر این بیماری به صورت شخصی در دهان تشخیص داده شد، بهتر است با مراجعه به متخصص‌های جراح لثه به درمان آن اقدام شود، گاهی با یک جرم‌گیری ساده، استفاده از دهان‌شویه و مراعات صحیح بهداشت قابل درمان است.
گاهی نیاز به جراحی‌هایی تحت عنوان جراحی‌ های لثه است که در آن پلاک‌های میکروبی از سطح لثه برداشته می‌شود. در بعضی از موارد این بیماری آن‌قدر پیشرفت می‌کند که استخوان اطراف ریشه دندان را تحلیل می‌برد و در این صورت گاهی حتی دیگر دندان‌ها قابل نگه‌داری نیست.
این در حالی است که دندان هیچ پوسیدگی و مشکلی ندارد، ولی چون ساپورت استخوانی یا گیر استخوان دور ریشه دندان به حدی ضعیف شده است که استخوان و لثه تحلیل رفته، دیگر توانایی نگهداری دندان را ندارد، لق می‌شود و بایستی کشیده شود.
همه این موارد با بهداشت دهان قابل پیش‌گیری است. حداقل دو بار مسواک و نخ دندان با روش صحیح در روز و هر بار بین ۳ تا ۴ دقیقه و استفاده از دهان‌شویه می‌تواند بسیاری از این موارد را پیشگیری کند این عارضه‌ای است که هنگام صحبت کردن ریشه دندان فرد بیمار به صورت واضح مورد مشاهده است، طول دندان به نظر بلندتر از حد معمول می‌رسد و ریشه دندان با تاج دندان به دلیل رنگ روشن مینای دندان و تیره بودن ریشه، اختلاف رنگ مشهودی دارد.
این بیماری زمانی رخ می‌دهد که استخوان زیر لثه تحلیل رفته ولی لثه همچنان بر سر جای خود باقی مانده است و این مشکل در رادیوگرافی و عکس‌های پانورامیک مشخص می‌شود.قرمزی بیش از حد لثه به دلیل عفونت کردن آن است که همراه با التهاب بوده و با کوچکترین ضربه خونریزی می‌کند.
جرم‌گیری و بهداشت صحیح دندان و مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند از شدت بیماری بکاهد و حتی پیشگیری کند، ولی اگر شدت آن از حد معینی بگذرد، باید جراحی انجام داد.
 با توجه به اینکه پوسیدگی دندان در کشور ما رو به افزایش است، تنها عاملی که سلامت دندان را تهدید می‌کند، رعایت بهداشت است و این مسئله باید از دوران کودکی در خانواده و مدارس به کودکان گوشزد شود تا به این مسئله دچار نشوند.

نظرات مشترکین
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توسط گروه طراحی و برنامه نویسی پویا
نیاز به مشاوره دارید؟