دندان قروچه در کودکان به چه علت است؟

دندان قروچه در کودکان به چه علت است؟

با وجود تحقیقاتی که صورت گرفته است، هیچ کس نمی‌داند دندان قروچه به چه علت رخ می‌دهد. اما در برخی از موارد ساییدن دندان‌ های کودک به هم می‌ تواند به این علت باشد که دندان‌ های بالا و پایین در راستای یکدیگر و به طور منظم قرار نگرفته‌ اند. بعضی کودکان این کار را در پاسخ به درد انجام می‌ دهند، مانند گوش درد یا درد ناشی از در آمدن دندان‌ ها.

– آن‌ ها ممکن است ساییدن دندان‌ ها را برای کاستن از درد انجام دهند، درست مانند وقتی که یک ماهیچه دردناک را می‌ مالیم. اگر دندان قروچه کودکان به این دلایل باشد با رشد و بزرگ‌تر شدن آن‌ ها خود به خود برطرف خواهد شد.

– استرس یا تنش عصبی و خشم می‌ تواند علت دیگر باشد. برای بر طرف نمودن دندان قروچه‌ ای که بر اثر استرس به وجود آمده است، از کودکتان بپرسید که چه چیزی موجب ناراحتی‌ اش شده و سپس راهی را برای کمک به او پیدا کنید. مثلاً کودکی که به خاطر دوری از خانه برای رفتن به اولین اردوی مدرسه نگران است، به اطمینان بخشی پدر و مادرش در مورد اینکه هر زمان اتفاقی افتاد آن‌ ها پیش او خواهند آمد، نیاز دارد.

در این باره بیشتر بخوانید: دندان قروچه و آسیب های آن

– چون برخی از انواع دندان قروچه، عکس العمل طبیعی کودک به رشد است، در بسیاری از موارد نمی‌ شود از آن جلوگیری کرد. می‌ توان از دندان قروچه‌ هایی که به علت روان‌ شناختی (استرس) دارند، جلوگیری کرد، برای این کار باید به طور مرتب با کودکان در مورد احساساتشان صحبت کنیم و به آن‌ ها کمک کنیم تا با استرس خود مقابله کنند. کودکتان را به طور منظم به دندانپزشک ببرید تا مشکلشان تشخیص داده شود و در صورت نیاز درمان شود.

– اگر زمانی که کودک شما شروع به این رفتارها کرد شما حوصله به خرج دهید و به این رفتار ها توجه نکردید این رفتارها به مرور خاموش می شود و به جای آن یاد بگیرد خواسته هایش را بیان کند و اگر زمانی که شروع به این رفتارها کرد دستش را بگیرید و به مدت دو دقیقه در اتاقی که خالی از اسباب بازی و وسایل سرگرم کننده است ببرید و بگویید تا زمانی که که این رفتارها را انجام دهی من هیچ کاری برایت انجام نمی دهم کم کم رفتارهایش خاموش می شود چون کودک یاد گرفته با این رفتارها به خواسته هایش برسد.

نظرات مشترکین
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توسط گروه طراحی و برنامه نویسی پویا
نیاز به مشاوره دارید؟