از دست دادن دندان تهدیدی برای سلامت است

از دست دادن دندان تهدیدی برای سلامت است

دندانی که در دهان انسان وجود دارد به منظور خورد یا تکه تکه کردن مواد غذایی و خوراکی استفاده میشود و بسیاری از مهره داران شامل این نعمت خداوند هستند.دندان های انسان از درجه سختی های متفاوت ساخته شده اند و جنس آن ها از استخوان نیست.سی و دو دندان برای همیشه در دهان انسان میماند و تعداد دندان های شیری هم بیست تا است.

دانشمندان معتقدند از دست دادن دندان نشانه ای از تهدید جدی سلامت فرد به شمار می رود.

افرادی که تا سن ۶۵ سالگی پنج دندان خود را از دست بدهند با خطر مرگ زودهنگام مواجه هستند. در مقابل افرادی که تا سن ۷۵ سالگی دندان های طبیعی خود را داشته باشند احتمال بیشتری وجود دارد که تا ۱۰۰ سال عمر کنند.

براساس تحقیقی که به تازگی توسط« بنیاد سلامت دهان و دندان» (oral health foundation)در انگلیس انجام شده نشانه های فشار فیزیکی و شرایط نامساعد سلامت فرد نخست در دهان آشکار می شود.

نتایج این تحقیق  حاکی از رابطه ای مستقیم میان از دست دادن دندان و اختلالاتی در سلامت فرد مانند  بیماری های قلبی، دیابت و پوکی استخوان است.

به گفته دکتر نیل کارتر از بنیاد سلامت دهان ودندان  یکی از دلایل این امر آن است که باکتری های موجود در دهان می توانند وارد جریان خون شوند، خود را به عروق کرونر متصل  کنند و در نهایت نوعی مانع به وجود بیاورند.

درهیمن راستا بنیاد سلامت دهان و دندان به افراد توصیه کرده بهداشت دهانی را حفظ کنند و از خوردن شکر بیش از حد خودداری کنند.

نظرات مشترکین
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت توسط گروه طراحی و برنامه نویسی پویا
نیاز به مشاوره دارید؟